Boyun Fıtığı

Belden sonra ikinci sıklıkta fıtık olan bölgemiz, bel gibi hareketli olan ama bel kadar yük altında olmayıp, sadece kafamızı taşımakla görevli boyun omuriliğidir. Boyun fiıtığı, daha az sıklıkta sırt omurgasında da fıtık olabilir. Sırtımiz omurgasının göğüs kafesi tarafından destekleniyor olması, bu bölgemiz omurları arasında hareketin az olmasına, dolayısıyla daha az sıklıkta fıtık görülmesine neden olur.

Boyun fıtığı belirtileri nelerdir?

Fıtığın sıkıştırdığı sinirin gittigi organ boyunca agrı duyulması prensibi geçerlidir. Boyundan kola yayılan bir hat boyunca ağrı duyulur. Hasta kolunu başının üstüne koyduğunda ağrısı hafifler. Dirsek gücü itme veya çekme gorevini yaparken zaaf gösterir. Elin kavrama gücü zayıflar, anahtarı çeviremez, şişe kapağı açamaz. Siniri ciddi sıkışmış boyun fıtığı hastası ağrıdan uyuyamaz. Uykusu normal olan boyun fıtığı hastasına genellikle ameliyat gerekmez.

Her boyun ağrısı fıtık mıdır?

Boyundaki her ağri fıtık değildir. Aniden ortaya çıkan boyun ve bel ağrısının en sık nedeni faset denen omurga eklemlerinin arasındaki kıkırdağın anormal burkulma sonucu kenara sıkışmasıdır. Faset kilitlenmesi denen bu durum boyun fıtığı ile karıştırılır. Günümüzde MR’ın sık kullanılması ve her hastada belli düzeyde ama önemsiz fıtık olması nedeniyle radyoloğun raporuna bunu yansıtmasi sonucu kilitlenme fıtıkla karıştırılır. Bel ya da boyun kilitlenmesi manevra ile açılır, oysa fıtık manevradan yarar görmez.

Boyun adale tutulmaları da sık görülen bir durumdur. Terliyken rüzgara maruz kalmış bir adale ya da klimanın etkisiyle boyun hareketleri kısıtlanabilir.

Boyun fıtığında ameliyat ne zaman gereklidir?

Her boyun fıtığı ameliyat gerektirmez. Boyunun yükü kafayı taşımak olduğundan bu bölge fıtıkları yatak istirahatine cok iyi cevap verir. En az 15 gün süreli mutlak yatak istirahatine cevap vermeyen hastalar da ameliyat yapılabilir. Eğer kol gücünde ileri kayıp varsa ve hastada uyku uyutmayacak kada ağrı varsa ameliyat daha erken de yapılabilir.
İstirahatle ağrısı geçen hasta ameliyat edilmez , koruyucu jimnastik programı başlanır.

Dr. Yunus Aydın’ın boyun fıtığı ameliyatı tekniği:

Ülkemiz de hastalar doktorun ameliyat önerisini duyduktan itibaren genelde doktor doktor dolaşmaya baslarlar, dolaştıkça da kafaları karışır. Bu konunun esas sahibi beyin cerrahları dışında, fizik tedavi ve ortopedi uzmanlarına da giderler. Bu durumda kafa karşıklığı daha da artar.

Dr. Yunus Aydın olarak 20 yılı aşkın süredir “kontralateral simple mikrodiskektomi” diye adlandırdığım tekniği kullandım. Son on yıldır fıtığın temizlenmesi sonrası oluşan boşluğa hastanın cilt altından alınan “yağ grefti” uygulamasını yapmaktayım. Bu ameliyat tekniğini uygulamada ki amacımız şunlardır:

  • Ameliyat yarası ağrıyan kolun karşı tarafından yapılır: bu fıtıklanan parçayı daha iyi ortaya koymayı ve ona daha az keserek ulaşmayı sağlar.
  • Eklem aralığındaki kıkırdaklar korunur, bozulmamış , yanda duran disk fazla boşaltılmaz, kemik doku korunur: bu da ameliyat edilen mesafenin çökmemesini ve sonradan şekil bozukluğu gelişmemesini sağlar.
  • Aralığa konan yağ parçası ileride kemiklerin birbirine kaynayıp eklem hareketinin kaybolmasına engel olur.
  • Hasta bu teknikle ameliyat olduktan 3 saat sonra her türlü hareketi yapabilir, 5 saat sonra da isterse evine gidebilir, işine daha erken döner, iki hafta sonra normal hayata döner.
  • Eklem hareketini yok eden diğer tekniklerde olduğu gibi, ileride komşu mesafe hastalığı, yani yeni disk oluşumu ve kireçlenme olmaz.
  • Daha konforlu ve daha estetik sonuç alinir.
  • Hastanın ekonomik hayata erken dönüşü avantajdır